NASA’nın ‘Vay be…Güzelliğini yaşayın’ paylaşımı yaptığı “Sakin Kent” Akyaka’da tatil yapmanın faturası bir yılda yüzde 100 arttı

Kenan GÜRBÜZ

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) sosyal medya hesabından 2021 yılında Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan Kadın Azmağı Deresi görüntülerini yayınlamıştı.

Bu paylaşımın ardından bölgeye olan ilgi her yıl artıyor.

KADIN AZMAĞI

Görünümüyle doğal bir akvaryumu andıran Kadın Azmağı Deresi’nde teknelerle ve kürek sörfüyle gezintiye çıkan turistler, sazlıkların oluşturduğu labirentlerde doğayla baş başa kalma imkanı buluyor.

Doğal güzellikleriyle ünlü Gökova Körfezi’ne dökülen dere, su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki türlerine de ev sahipliği yapıyor.

20 yıl öncesinde mütevazı bir balıkçı köyü olan Akyaka, Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmaklarında yapılan tekne gezileriyle yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor.

Doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresi, her sene 1 milyonu aşkın yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

ZAMLAR TATİLCİLERİ ŞAŞIRTTI

Akyaka’ya ve Azmak Nehrine her yıl gelen tatilciler 1 günlük 5 koy ve 7 adayı kapsayan bir günlük tekne turunun 400 TL’den 750 TL’ye, sahildeki otoparkların ücretinin ise günlük 100 liradan 200tl’ye yükseldiğini öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemediler. Tekne sahipleri ise özellikle akaryakıt maliyetlerindeki artış nedeni ile 1 günlük turun fiyatını 750 TL’ye çıkardıklarını belirterek, “Tur kapsamında gün boyunca tatilcileri 5 farklı koya ve Sedir Adasına götürüyoruz.

Tura katılanlara yemek ve başka ikramlarda bulunuyoruz” dediler. Tatilciler Akyaka’da bulunan Azmak nehrinde yarım saatlik tekne turu için 50 TL ödeme yapıyorlar. Tekne ile 1 saatlik balık ekmek ikramı yapılan turların fiyatının ise 150 TL’den 250 TL’ye çıkarıldığı görüldü.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir