5 Meme Coin ve Bu 2 Altcoin’in Fiyatı Çöktü! İşte Düşüş Sebepleri

Solana tabanlı meme coin piyasası bu hafta dalgalanmalar yaşadı. SPIKE isimli meme coinde içeriden bilgi sahibi olan kişiler tarafından yapılan büyük satış, fiyatın %95 oranında düşmesine neden oldu. LEVER ve ZKsync gibi diğer tokenlerde de düşüşler görülürken, ABD siyasi temalı Meme coin piyasası da son 24 saatte %13’ten fazla değer kaybetti. Bu gelişmeler, meme coin yatırımlarının risklerini ve detaylı araştırma yapmanın önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Solana tabanlı meme coin, fiyatta düşüş yaşadı

Solana (SOL) tabanlı meme coinlere olan yatırımcı ilgisi devam ederken, bir meme coinde yapılan büyük satış fiyatın çakılmasına neden oldu. Lookonchain’in paylaşımına göre, SPIKE isimli meme coin hakkında içeriden bilgi sahibi olan yatırımcılar, token piyasaya sürülmesinden kısa süre sonra çılgınlar gibi token satmaya başladı.

Insider’lar birden fazla cüzdan aracılığıyla büyük miktarlarda SPIKE aldı. Fakat kısa süre sonra toplam arzın %29,3’üne denk gelen 292,95 milyon SPIKE’ı 7.056 SOL (1,06 milyon dolar) karşılığında sattı. Bu satışlar SPIKE fiyatının kısa süre içerisinde %95 oranında düşmesine neden oldu. SPIKE yazım esnasında son 24 saatte %78,8’lik düşüşle 0,00887 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Olay, Twitter gibi platformlarda büyük tepki çekti. Birçok kullanıcı, içeriden bilgi sahibi olan kişilerin bu tür manipülasyonlara karşı önlem alınması gerektiğini savundu.

Diğer meme coinlerde de düşüş var

SPIKE’taki düşüş, Solana tabanlı diğer meme coinleri de etkiledi. SAMO ve SOLAPE gibi coinler de önemli ölçüde değer kaybetti. TheBlock’un 12 Haziran’daki haberine göre, ABD siyasi temalı Meme coin piyasası büyük bir darbe aldı ve piyasa değeri son 24 saatte %13’ten fazla düştü. FreeTrump token (TRUMP) düşüşte öncülük etti ve %45 geriledi. En büyük piyasa değerine sahip MAGA (TRUMP) ise %13 düştü. Meme coin piyasası son zamanlarda oldukça volatilite gösteriyor. Yatırımcılar, yatırım yapmadan önce bu tür tokenlerin risklerini göz önünde bulundurmalı ve detaylı araştırma yapmalıdır

Uzmanlar, memecoin yatırımlarının oldukça riskli olduğunu ve yatırım yapmadan önce detaylı araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor. Bu tür yatırımlarda içeriden bilgi sahibi olan kişilerin manipülasyonlarına karşı da dikkatli olunması gerekiyor.

LEVER ve ZKsync’te de düşüşler görüldü

Bununla birlikte, Solana tabanlı meme coinler dışında da bazı tokenlerde düşüşler yaşandı. 12 Haziran’da, piyasa verilerine göre LEVER 0,0025 doların altına düştü ve şu anda 0,002473 dolardan işlem görüyor. Bu, 24 saatlik bir düşüş anlamına geliyor. Ayrıca, ZKsync (ZK) token’ın tezgah üstü fiyatı 12 Haziran’da geçici olarak yaklaşık 0,35 dolara düştü ve bu da 24 saatte %40’tan fazla bir düşüş anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir